You are here

Utah/Metro West Mountain Assembly

Friday, May 1

11:30-1:00pm          Registration
                                        Lunch available in Great Hall as you arrive

1:00pm                    Opening of Assembly (begins in each local context)
 

1:15pm                   Plenary 1: Opening Business (via Zoom)   
                                      Adopt Rules of Procedure
                                      Adopt Agenda
                                      Introduce Guests, New to Synod, Reference & Counsel
                                      Election Process
                                      Bishop Reflections
                                      Keynote 1: Jason Chestnut
                                      Mission Moment: Rejoicing Spirits

 

3:00pm                    Break/Local Impact Project/Exhibitors
 

3:45pm                   Plenary 2: Continued Assembly Business
                                     Churchwide Report
                                     Treasurer’s Report
                                     Vice-President’s Report
                                     Closing Prayer from ELCA Missionary

5:30pm                   Dinner in Great Hall

6:45pm                   Evening Worship: Celebrating Women's Ordination
                                    Preacher:
                                    Presider:
                                    Assisting Minister: Deacon Gail Britt

Saturday, May 2

8:30am                     Morning Prayer with local ministry partner: Rejoicing Spirits

9:00am                     Plenary 3: Continued Assembly Business
                                        Keynote 2: Jason Chesnut
                                        Resolutions
                                             

10:00am                   Break: Refreshments in Great Hall

10:30am                    Plenary 4: Closing Assembly Business
                                         Resolutions cont'd
                                         RMS Campaign Update 
                                         Election Report 

12:00pm                 Lunch in Great Hall 
                                     ***Immersion Only Attendees arrive***

1:00pm                   Afternoon Worship: Church Becoming
                                      Preacher: Rev. Jason Chesnut
                                      Presider: Rev. Jeff Carlson
                                      Assisting Minister: Lisa Mensinger

2:00-5:00pm              Immersion: Church Becoming

Assembly Guest:  
Rev. Jason Chesnut

Partners in Ministry
ELCA Foundation
Rejoicing Spirits
3E
Staff
Leslie Welton
Tina Kvitek​
Andrew Nakatani

Synod Council
Reba Kiger-Kolash​
Susan Mitchell
Wyatt Smith 

 

Planning Team/Assembly Leadership
Election:
Diane Knappenburger
Worship:  Jan Young
Hospitality:  Ascension St. Matthews/ Norell Pilling
Featured Ministry:  Rejoicing Spirits/Brigette Weier
Technology:  Andrew Nakatani
Immersion: Kaila Armbruster & Valerie Carlson